Kadın Hakları Tiyatrosu

Bornova Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilecek olan projenin amacı ve hedef kitlesi hakkında bilgi veren Bornova Becker Spor Sosyal Projeler Koordinatörü Burcu Kebir, kulübün spor ve sosyal sorumluluk projelerindeki başarı ve öncü rolünü, sanat akademisi aracılığıyla toplumun diğer kesimlerine de yaymak istediklerini söyledi. 
Kültür ve sanat faaliyetlerine katkı sağlayarak, açılacak tiyatro kursları ile amatör yeteneklerin performanslarını yükseltmeyi de hedeflediklerini Kaydeden Kebir, “Kadın hakları konseptli oyunlarla kadına şiddete yönelik farkındalığı arttırmak; spor ve sanatın birleştirici-kucaklayıcı atmosferinde entelektüel, toplumsal sorunlara duyarlı, kadına karşı şiddetin her türlüsüne tepki veren bir taraftar kitlesi oluşturmak istiyoruz. Kadınlarımızın güçlü yönlerini sanat yoluyla da ne kadar desteklersek, toplumumuza yakışmayan görüntülerin önüne o kadar güçlü karşı çıkabiliriz” dedi. 

NEDEN TİYATRO? 

Kadınlar için verilen mücadelenin sosyal bir sorumluluğa dönüştüğü bugünlerde, çoğunlukla doğru araçlarla doğru hedef kitlesine ulaştırılamayan etkinlikler üretildiğini vurgulayan Burcu Kebir, bu süreçte tiyatrodan yeteri kadar yararlanılmadığına işaret etti. Yüzyıllardır söz söylemenin, kalbe ve akla ulaşmanın en önemli aracının tiyatro olduğunu ifade eden Kebir şunları kaydetti: 
“Çocuk gelinlerden berdellere, tacizlerden tecavüzlere, aile içi baskılardan toplumsal baskılara kadar her türlü sosyokültürel ve sosyoekonomik statüde kanayan bir yaramız kadına karşı şiddet… Ülkemizde din, töre, gelenek, görenek, sosyolojik, psikolojik, mesleki, ekonomik, cinsellik gibi baskı unsurları kullanılarak, kadınlarımıza ikinci sınıf ve ayrımcı bir tavır sergileniyor. Bu haksız durumla mücadele etmek için; insanı insana, insanla anlatan tek güç olan tiyatro sanatından yararlanmanın çok doğru ve önemli olduğu inancındayız.”

BAŞKAN ATİLA’ YA TEŞEKKÜR
Projenin yaşama geçmesinde Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın çok önemli destek ve katkısı olduğuna dikkat çeken Kebir, “Sayın Başkanımız projemizi anlattığımızda en az bizim kadar heyecanlandı ve verilecek eğitimler için Altındağ Kültür Merkezi’ni bizlere ücretsiz olarak tahsis ederek desteğini esirgemedi.  Ülkemizin kendisi gibi aydın, yenilikçi, sorunlara duyarlı ve teşvik eden yöneticilere ihtiyacı var. Kendisine teşekkür borçluyuz” dedi.  

SEÇMELER BAŞLADI KATILIM ÜCRETSİZ


Bornova Becker Spor Sanat Akademisi için seçmeler 17 Ocak’a kadar devam ediyor. Altındağ Kültür Sanat Merkezi’nde Salı günleri, 13:00-15:00 saatleri arasında verilecek eğitimler tamamen ücretsiz olacak. Katılımcıların derslere devam mecburiyeti olduğu eğitimlerin tamamlanmasının ardından Bornova Becker Spor Sanat Akademisi tarafından kadın hakları konseptli oyunlar sahnelenecek. Bu projenin koordinasyonunu, kamuoyu tarafından da yakından tanınan tiyatro sanatçıları Yılmaz Tüzün- Yasemin Şimşek Tüzün çifti gerçekleştirecek. Tiyatro kursları deneyimli Tüzün çifti tarafından verilecek ve belirlenen oyunlar yine deneyimli tiyatrocuların yönetiminde sahnelenecek.